Va lecția pentru exploatarea viitoare

Minerii nu au iertat de două ori

În meciul cu „Șahtior“, în plus față de Petrograd Alexander Kerzhakov și Igor Denisov și Domenico Criscito nu ar putea ajuta și să fie deteriorat Miguel Danny, care a urmarit scena pe terenul de tribune. Dar, din primul minut în compoziție a fost Vladimir Bystrov, care a ratat jocul cu un egiptean „Zamalek“. În stoc în acest moment am fost Sergei Semak, dar Alexander Bukharov a ieșit din nou pe atac zenitovskoy margine de tăiere.

„Șahtior“ a început destul de puternic, și în deschiderea porții Vyacheslav Malafeev a fost depusă de mai multe colțuri, după desen din care unul a lovit capul lui Aleks Teysheyra, dar portarul a „Zenith“ a luat poziția corectă și bine fixat mingea. Minerii între timp, a continuat să dețină inițiativa, forțând Zenit întreaga echipă defensivă. Dar acest rare contra-atac „albastru-alb-albastru“ erau pline de pericol, și după ce unul dintre ei împușcat a trecut puțin peste poartă. Am bătut Hulk din afara careului. Apoi, a existat deja un bun punct în Bukharov, „împușcat“, care a reflectat portarul lui „Șahtior“ Andriy Pyatov.
Treptat, grupul St. Petersburg a reușit să egaleze jocul. In saloanele Luciano Spaletti obținute combinație de oțel. Între timp, așa cum se spune, a devenit dintr-o dată ulterioară eșec în apărarea campionilor din România, atunci când primul Alexander Anyukov ar putea să nu prima dată pentru a aduce mingea în afara pedepsei, și apoi a trebuit să blocheze lovitura de pretendent, iar apoi Aleksandar Lukovic a lăsat deschis flancul său în cazul în care Willian izbucni și împușcat. Ca urmare a picioarelor Genriha Mhitaryana mingea a zburat în poarta Malafeev. Deși este posibil ca ultimul el încă atins apărătorul „Zenith“ Tomas Gubochan, a încercat să împiedice atacantul „Șahtior“.

Apropo, acest lucru nu a fost prima cruce periculoasă de pe flancul stâng în pedeapsa zenitovskogo Petrograd. Zece minute înainte de pedeapsă mingea Darijo Srna Willian aproape a lovit colțul de departe. Dar Lukovic nu a trage concluziile adecvate, precum și pentru a doua oară, „Miner“ Petrograd nu este ușor.

Mkhitaryan nu a făcut-o disperare

Curând minerii ar putea crește scorul atunci când Petersburgers au pierdut pur și simplu mingea în propriul său de pedeapsă, dar de data aceasta portarul a „Zenith“, a reușit să arunce în aer Fernandinho. Jocul din nou mutat la jumătatea terenului „albastru-alb-albastru“, care a încetat să primească chiar și un contraatac. Dar, înarmat cu Luciano Spalletti saloane a fost încă rapid remiză „standard“, prin care Zenit a provocat în mod repetat adversarului. Eu cad pentru ea, și „Miner“. grup St. Petersburg nu a așteptat până când minerii pentru a stabili un „zid“. Roman Shirokov a făcut transferul către Konstantin Zyryanov, care mi-a venit unu la unu cu portarul și campion al Ucrainei a egalat. În același timp, cu toate acestea, arbitrul lateral fix ofsaid mijlocaș „Zenith“, dar arbitrul a arătat spre centru - 1: 1.
Între timp, „Șahtior“ nu a disperare despre golul ratat. Și în scopul de a re-ia minerilor de plumb a durat doar patru minute. Fernandinho a făcut să taie trece prin centru, ca urmare a care apărătorii centrali „Zenith“ au fost de lucru, și Mkhitaryan, mi-a venit unu la unu cu Malafeev, gol marcat de două ori. Spre finalul primei reprize, dreptul la o lovitură liberă periculoasă a primit „Miner“, dar după ce a lovit mingea Srna a trecut peste poartă.

flanc din nou atac și - al treilea obiectiv

"Zenith" - "Miner" - 1: 3 (1: 2)

"Zenith": Malafeev Anyukov, Lomberts, Gubochan, Lukovic (Alves, 46), Zyrianov (Semak, 46), Witsel, br Bystrov (Fayzulin 46), Halk (Evseev, 72) Buharov (Djordjevic, 53) .

"Miner": Pyatov (Kanibolotsky, 46), Rat (Shevchuk, 46), Chygrynskiy (Krivtsov, 46), Rakitskiy, Hübschman (Stepanenko, 63), Srna, Fernandinho (Kobin, 83), Willian (Costa, 63) Mekhitarian (Devic, 72, Guy, 83), Teixeira (Tyson, 46), Adriano (Eduardo, 72).

Goluri. Mekhitarian, 21 (0: 1); Zyrianov, 35 (1: 1); Mekhitarian, 39 (1: 2); Eduardo, 79 (1: 3).
Avertizare. Alves, 74; Evseev, 77; Srna, 82.
meci: prima jumătate (45 + 1); a doua jumătate (45 + 3); totală - 94 minute.